Modemy
Modem -je zariadenie slúžiace pre spojenie počítača s okolitým vzdialeným svetom. Možno pomocou neho prenášať údaje medzi počítačmi prostredníctvom telefónnych liniek. Prevádza komunikáciu do štandardov, ktoré môžu po kábli prekonávať väčšie vzdialenosti. Údaje vyslané z CPU sa cez radič a port dostanú do modemu. Ten ich prevedie z digitálneho na analógový signál a vyšle na telefónnu linku. Na druhej strane linky je ďalší modem, ktorý túto správu dekóduje - demoduluje do formy zrozumiteľnej vzdialenému počítaču.

Príklad interného Fax-Modemu

Prepojenie modemu a počítača

Modemy sú navrhnuté tak, aby zodpovedali určitému štandardu a mohli komunikovať medzi sebou. Toto sa nazýva komunikačný protokol. Komunikačný protokol zahrňuje definíciu množstva údajov pre jednu predávanú jednotku (tzv. blok), času ako dlho bude každá strana čakať na predanie, aký signál bude používaný pre potvrdenie správneho príjmu, overenie správnosti, atď.. Jednou z najväčších predností komunikačných protokolov je detekcia a oprava chýb. Najpoužívanejší protokol je V.32 pre modem 14400 bps a V.34 pre modem 28800 bps. Modemy spravidla zodpovedajú štandardu V.42, čo je metóda umožňujúca kompresiu a kontrolu údajov. Rýchlosť modemu sa uvádza v bps (bytes per second) - byteov za sekundu je v rozmedzí 2400, 4800, 9600, 14400, 28800, 33600 bps. Najnovšie modemy US Robotics môžu pomocou softwarového upgradu komunikovať rýchlosťou 57600 bps. Modemy dokážu komunikovať aj s nižšou rýchlosťou, než rýchlosť na akú sú určené. Rýchlosť prenosu závisí tiež od kvality telefónnych liniek.

Inštalácia interného zariadenia

1. Pred začatím prác vypnite počítač. Taktiež vypnite akékoľvek externé zariadenie, ktoré je pripojené k počítaču. Napríklad tlačiareň.
2. Demontujte skrutky zo zadnej časti počítača. Pozrite sa do návodu k počítaču, ak neviete skrutky nájsť.
3. Demontujte kryt počítača. Zvyčajne sa to spraví povytiahnutím krytu a potom malým podvihnutím, keď je práve na hrane. Opäť sa môžete pozrieť do návodu a zistiť správnu metódu.
4. Zvoľte prázdny konektor (slot) a pomocou skrutkovača vyberte kovový kryt. Skrutku odložte nabok na bezpečné miesto, lebo ju neskôr použijete na zaistenie modemu. Kryt otvoru je možno vyhodiť.
5. Z tela si vybite statickú elektrinu tak, že sa dotknete ktoréhokoľvek holého kovového povrchu časti počítača. Vyberte modem z antistatického vrecka, podržte ho nad otvorom a jemne zasuňte montážnu konzolu po hrane zadného panela počítača, až kým hrana priameho konektora nie je v konektore.
6. S doskou manipulujte jemne a chytajte ju za rohy. Niektoré vývody súčiastok naspodu dosky majú veľmi ostré hrany a môžu spôsobiť vážne poranenia.
7. Pevne zatlačte dosku do konektora tak, aby pozlátený priamy konektor na doske modemu dobre sedel v protikuse.
8. Zaskrutkujte predtým vybratú skrutku z krytu zadného otvoru a jemne ju dotiahnite. Preverte si, či telefónnym konektorom nevadí zadný kryt. Ak je to tak, dotiahnite skrutky.
9. Znova namontujte kryt počítača opačným postupom ako pri demontáži.

Inštalácia externého modemu

1. Pred pripojením externého modemu odpojte počítač. Takisto vypnite všetky externé zariadenia pripojené k počítaču, ako je napríklad tlačiareň.
2. Zasuňte zástrčku sériového konektora kábla RS-232C do konektora na modeme označenom SERIAL PORT a druhý koniec pripojte do konektora RS-232C na počítači.
3. Z asuňte zástrčku dodávaného telefónneho kábla do konektora modemu označeného LINE. Druhý koniec zasuňte do konektora na stene.
4. Ak chcete spolu s modemom požívať aj telefónny prístroj, zasuňte zástrčku telefónneho prístroja do zásuvky na modeme označenej PHONE.
5. Zasuňte valcový koniec zástrčky dodávaného napájača do zásuvky označenej PWR v zadnej časti externého modemu a sieťovú zástrčku zasuňte do štandardnej sieťovej zásuvky.
6. Zapnite modem jednorazovým stlačením spínača v hornej časti modemu.
7. Modem má mikrofónovú zásuvku označenú MIC a zásuvku pre reproduktor označenú SPK. Obe sú na ľavej strane prístroja.

Tomáš Farkas  4.B  OVT      2004/2005