Učiteľský zbor História školy
Šk.rok 2017/2018 Šk.rok 2016/2017 Archív
Študijné odbory Učebné odbory
Všeobecné info Ponuka majetku OZ Mládež ŠkVP Rada školy Pracovné miesta Služby
Zmluvy/Faktúry Obstarávanie Správa o VVČ
Pre žiakov Pre učiteľov Súťaže Teória Prax GDM Prax MPS Prax ME Stavebné odbory PC múzeum Webcam Odkazy
Linux
        Prečo používať Linux?
Ak sme sa už rozhodli vyskúšať Linux, bude potrebné zodpovedať si na dôležitú otázku - akú distribúciu Linuxu si zvoliť?

Distribúcia je súbor kernelu a programov (drvivá väčšina je pod licenciou GNU/GPL). Vytvoriť distribúciu si môže prakticky ktokoľvek - od jednotlivca až po veľkú firmu, a preto je ich tak veľa. Vyžaduje si to však určitú znalosť systému, takže my, obyčajní užívatelia to radšej necháme na odborníkov ;) Distribúcie sa navzájom od seba líšia: 

nadstavbami pre konfiguračné nástroje a súbory 

- balíčkovým systémom, správcom balíkov 

- obsahom komerčných aplikácií (potom sa zvýši cena a zmení sa status distribúcie na "komerčná") 

Možno ste sa už pokúšali hľadať pre vás tú pravú distribúciu, ale zmiatlo vás ich veľké množstvo, pričom v rôznych fórach a diskusiách si vychvaľuje každý tú svoju. Pokúsim sa vám preto poskytnúť na to, verím, že objektívny pohľad, pričom sa zameriam na začínajúceho používateľa Linuxu.

Na začiatok, na vyskúšanie, odporúčam skúsiť niektorú z tzv. Live distribúcií. Live distribúcie majú tú výhodu, že pred ich spustením nemusíte nič inštalovať, rozdeľovať ani formátovať disky. Stačí iba vložiť CD do mechaniky, v BIOSe nastaviť bootovanie z CD a jednoducho ho nabootovať. Live distribúcie slúžia na demonštrovanie krásy a programovej vybavenosti Linuxu, ale aj na záchranu dát spadnutého Windowsu :). Z Live distribúcií je najobľúbenejší a pravdepodobne aj najlepšie vybavený Knoppix, ktorý obsahuje takmer 2 GB softwaru v komprimovanej podobe na 1 CD. Knoppix lokalizovaný do češtiny je Danix. Veľmi vydarenou distribúciou je aj Slax, postavený na Slackware Linuxe. Slax zaberá iba 170 - 180 MB, takže sa zmestí aj na mini CD. Navyše je veľmi často aktualizovaný, takže v ňom nájdete stále najčerstvejší software.



Mandrake Linux:

Mandrake je pravdepodobne najpoužívanejšou distribúciou. Obsahuje Ovládacie centrum Mandrake (Mandrake Control Center), kde si môžete nakonfigurovať hardware, spravovať užívateľské účty či inštalovať software, čiže jeho správu zvládne aj neskúsený užívateľ. Samozrejme, všetko sa dá nakonfigurovať aj v konzole. Mandrake používa systém balíčkov rpm, ktorý spravuje pomocou svojich nadstavieb - urpmi a rpmdrake.

Podpora je dobrá zo strany vývojárov - takmer všetky nové programy majú hneď aj predkompilovaný balík pre Mandrake

+
Mandrake Control Center
+ urpmi, rpmdrake
+ jednoduchá inštalácia

- drobné chyby
- nedostupnosť

Homepagehttp://www.mandriva.com/en/



SuSE Linux:

Vynikajúca distribúcia. Krabicová verzia sa dá kúpiť približne za 2500 Kč, obsahuje navyše inštalačnú podporu a niekoľko komerčných programov. SuSE je však dostupné aj zadarmo inštaláciou z FTP alebo z DVD SuSE FTP Edition. SuSE takisto ako Mandrake využíva balíčkový systém RPM, ale program pre správu balíkov - YaST - je oveľa prepracovanejší. YaST je komplexné ovládacie centrum, o niečo bohatšie na funkcie ako Mandrake Control Center.

+ stabilita a vyladenosť
+ YaST
+ podpora zo strany vývojárov
+ jednoduchá inštalácia

- nie je dostupné na stiahnutie v podobe ISO obrazov

Homepage: http://www.suse.com



Fedora Core:

Potom, čo sa RedHat zameral na vývoj serverových riešení, predal žezlo desktopovej verzie RedHatu projektu Fedora Core. Fedora sa vyznačuje ako aj jej predchodca RedHat jednoduchou inštaláciou. Zaujímavou novinkou je aplikovanie rovnakej témy - Bluecurve - tak v grafickom prostredí KDE ako aj GNOME, čo má za následok úplne identický vzhľad oboch prostredí. Fedora využíva tak ako prv menované distribúcie systém balíkov RPM, avšak nemá tak prehľadne urobený grafický nástroj na ich správu.

+ jednotný vzhľad KDE a GNOME
+ jednoduchá inštalácia

- nie je tu komplexný konfiguračný nástroj pre správu systému
- trochu neprehľadné grafické konfiguračné programy a nástroj na správu balíkov

Homepage: http://fedoraproject.org/

Nespomenul som ešte iné, obľúbené a skvelé distribúcie ako Slackware, či Gentoo, ale tie sa hodia skôr pre skúsenejšieho používateľa, ktorý už má základy Linuxu zvládnuté. Ak by som mal určiť konečné poradie týchto distribúcií, tak po dôkladnom zvážení kladov a záporov by som dal na prvé miesto SuSE, z ním by nasledoval Mandrake a s väčším odstupom by sa umiestila Fedora Core. Ale to je už na zvážení každého samostatne.



Ako vyzerá Linux? Má ikonky na ploche? Má štart menu?

Na Linuxe máme tú výhodu, že si môžeme zvoliť, ako bude grafické prostredie vyzerať, ako sa bude ovládať či nastavovať.Linux na správu grafiky požíva program zvaný X Window System, ktorý má na starosti komunikáciu s periférnymi zariadeniami ako myš, klávesnica... X Window System tvorí vrstvu, na ktorej bežia ďalšie programy, ktoré súhrne nazývame správcovia okien. Práve od neho závisí ako bude vyzerať prostredie, v ktorom pracujeme - či a aké má menu, ikony, štýl okien, ich dekoráciu atď. Správcov okien je veľké množstvo, toto sú tie ktoré sú vďaka prehľadnosti a jednoduchosti pre začiatočníkov najlepšou voľbou:



K Desktop Environment - KDE:

Najznámejšie a najkomplexnejšie grafické prostredie. Je postavené na QT. Jeho jedinou nevýhodou je o niečo vyššia náročnosť na pamäť RAM, odporúčame minimálne 192 MB. Obsahuje všetky aplikácie, ktoré bežný užívateľ môže potrebovať pri každodennej práci - správcu súborov a web prehliadač Konqueror, osobného správcu informácií Kontact, kancelársky balík Koffice, multimédiálne prehrávače, množstvo hier a výukových programov. KDE sa dá perfektne prispôsobiť čo sa týka vzhľadu - dokáže sa premeniť na Mac OS X, Windows XP či 2000. Samozrejme si môžete vytvárať aj vlastné témy.


Homepage: http://kde.org



GNOME:
Gnome je prostredie podobného zamerania ako KDE - komplexné, s množstvom programov a širokými možnosťami nastavovania. Je postavené na knižniciach GTK. Má prepracovaného osobného manažéra a e-mailového klienta Evolution či známy grafický editor GIMP.


Homepage: http://www.gnome.org



XFCE:

Je jednoduché, ľahko konfigurovateľné grafické prostredie, nenáročné na veľkosť operačnej pamäte. Aj keď vychádza z 'prastarého' (no osvedčeného FVWM), zámerom autora (je ním Olivier Fourdan), bolo vytvoriť rýchle, stabilné a nenáročné prostredie založené na knižnici GTK+. Jeho najväčšou výhodou je jeho rýchlosť a nenáročnosť na harware.


Homepage: http://xfce.org



Enlightenment:

Pekne vyzerajúce prostredie so širokými možnosťami prispôsobenia. Jeho hlavnou výhodou je práca s plochami. Nevýhodou je, že pri používaní viacerých plôch a (pekných) efektov vznikajú väčšie nároky na hardware. Hoci sa spôsobom ovládania podobá Fluxboxu, Blackboxu či XFCE, poskytuje niekoľko vlastností naviac, no iné pre zmenu nie. Jeho použitie rozširujú nie len pluginy ("applety"), ale aj témy. O popularite tohto WM svedčí napríklad to, že týchto tém možno nájsť na freshmeate okolo 155.


Download: http://sourceforge.net



Pre koho je vlastne Linux určený?

* Linux sa hodí tak na server ako aj na desktop pre bežného používateľa, ktorý môže pracovať s kancelárskymi balíkmi, grafikou, multimédiami, internetom či synchronizovať úlohy s Palm a PocketPC. 

* Linux je určený používateľom, ktorí požaduju stabilný, rýchly, bezpečný, graficky a užívateľsky prívetivý a plne prispôsobiteľný operačný systém 

* Linux je alternatíva za nezmysluplné míňanie peňazí za komerčný softvér 
* Linux je určený pre ľudí požadujúcich slobodu, ktorí nechcú, aby sa nazývali zlodejmi, ak zdieľajú svoj softvér s priateľmi alebo ho upravujú podľa vlastných potrieb.

A pre koho Linux nie je určený?

* Pre tých, ktorí sa odmietajú naučiť čokoľvek nové, ktorí očakávajú od Linuxu, že sa Linux prispôsobí im a nie oni jemu 
* Pre tých, ktorí využívajú PC ako PlayStation :)
 

Marian Brém 4 B, OVT 2004/2005

<<< Učebné pomôcky